ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

 

باور کردنی نیست، ولی حقیقت دارد!

در مورد کشف بیش از ٦٠ مورد ختنه دختران در یک شهر سوئد

 

حسن صالحی

 

باور کردنی نیست، ولی حقیقت دارد. در سال ٢٠١۴ در کشوری که ختنه زنان ممنوع است و می‌تواند تا ده سال زندان به همراه داشته ‌باشد حتى اگر در کشور دیگری انجام گیرد، ٦٠ دختر دانش آموز در شهر نوُرشوُپینگ مورد ختنه قرار گرفته اند. در برخی گزارشات آمده بود که ٣٠ نفر از این دختران از یک کلاس بوده اند. ختنه ٢٨ نفر از آنها از بدترین نوع ختنه بوده است.

کشف این موارد ختنه توسط سازمان مراقبت از سلامتی در مدارس انجام گرفته است. در جریان گفتگو با دانش آموزان در باره وضعیت سلامتی آنها سئوالاتی پرسیده شده است که پیش از آن مطرح نمی شد. اینکه آیا مثلا آنها به هنگام دفع ادرار درد احساس می کنند و یا نه؟ عارضه ایی که می تواند در اثر ختنه دختران بوجود آمده باشد.

معلوم نیست که چه تعداد از دختران دانش آموز در مدارس سوئد ختنه شده اند. آنچه در مورد شهر نوُرشوُپینگ برجستگی دارد شکسته شدن قفل سکوت و افشای گسترده این خبر است. بطوری که این خبر در سطح بین المللی نیز بازتاب گسترده ایی داشت. گفته می شود که شماری از این دختران قبل از آمدن به سوئد و شماری نیز در حالی که در سوئد بسر می برده اند و در حین گذراندن تعطیلات تابستانی در محل زادگاه خود و عده ای نیز بطور قطع در کشور سوئد ختنه شده اند.

سئوال این است چه کسی مسئولیت سلامت و امنیت جسمی و و روحی این دختران را بر عهده دارد؟ و چگونه می توان این رفتار ضد انسانی با دختران و زنان را متوقف کرد؟

من بر این واقفم که مسئله ختنه زنان یک پدیده جهانی است. بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی آمار دختران و زنان ختنه شده به حدود ١٢۵ میلیون نفر می رسد. عمل ختنه معمولا در سن بین ۴ تا ٨ سالگی صورت می گیرد. ختنه زنان در ٣٢ کشور جهان و در آفریقا و خاورمیانه انجام می گیرد. دلایل ختنه زنان باورها و سنت های زن ستیزانه است. باورهایی که معتقد است زنان ناپاک هستند و تنها با عمل ختنه پاک می شوند. معتقداتی که لذت جنسی را حق زن نمی داند و از این رو کلیتوریس را مورد هدف قرار میدهد. ما همه این اعتقادات ضد زن که مذهب بشدت آنها را تبلیغ و ترویج می کند بخوبی می شناسیم.

اما من می خواهم درپاسخ به سئوالاتی که مطرح کردم موضوعاتی را در چهارچوب کشور سوئد تاکید کنم.

١- به نظر نمی رسد که در زمینه ختنه دختران و زنان در کشور سوئد ما نیازمند قانون تازه ایی باشیم. مسئله این است که علیرغم وجود قاتون، این عمل ضد انسانی صورت می گیرد. تصور کنید که اگر بجای دختران دانش آموز سومالی الاصل، دختران سوئدی مورد این تعرض جسمی قرار می گرفتند چه اتفاقی می افتاد؟ آیا واکنش جامعه متفاوت نمی بود؟ بطور قطع این مسئله غوغایی بر پا می کرد و همه جامعه به حرکت در می آمد تا برای جلوگیری از این رفتار جنایتکارانه با زنان و دختران کاری کند. جامعه سوئد به اندازه کافی نسبت به سرنوشت دختران و زنان در محیط های مردسالار و مذهبی مهاجر و پناهنده حساس نیست. سالها مبارزه و تلاش طلبید که فعالین حقوق اجتماعی موفق شدند صدای این زنان و دختران را نمایندگی کنند و نهایتا تسهیلات و امکانات قانونی بهتری برای آنان بوجود آورند. مثلا سخت تر شدن قوانین در باره ممنوعیت ازدواج کودکان و یا امکاناتی بهتر برای مقابله با قتل های ناموسی. علت این امر در وجود نگرش حاکم نهفته است که نسبیت فرهنگی نام دارد. نظریه ایی که تحت عنوان "احترام به فرهنگ بومی مهاجرین و پناهندگان" خود را به کناری می کشد و عملا با ارزشهای عقب مانده و پوسیده مدارا می کند و به آنها میدان می دهد. این نظریه در همه وجوه و زوایای آن باید مورد نقد قرار گیرد و کنار زده شود. حقوق انسانها را نمی شود با دسته بندیهای کاذب قومی و یا فرهنگی تعریف کرد. حقوق انسان جهانشمول است و قانون کشور باید برای همه ساکنین کشور صرفنظر از هر پیشینه قومی و نژادی به یکسان صادق باشد.

٢- موضوعی بعدی این است که در این موارد نباید سکوت کرد. نباید موضوع را زیر فرش کرد. تجربه مبارزه با قتل های ناموسی نشان داده است به هر اندازه که این مسائل مورد توجه قرار گیرد، در مدیا مطرح شود و از زوایای مختلفی به آن پرداخته شود و نقد گردد زمینه بهتری برای مقابله با این ناهنجاریهای اجتماعی فراهم می آید. پیش از مورد اخیر ختنه دختران در سوئد اخبار دیگری هم در این مورد منتشر شده بود ولی تا به این حد مورد توجه قرار نگرفته بود. همین امر باعث شده است که مسئله ختنه دختران و زنان در سوئد در جریان برگزاری هفته سیاستمداران در آلمه‌دالن مورد توجه قرار گیرد.

٣- امر پیگیری قانون باید از طریق نوعی از کنترل و بازرسی تامین شود. در مورد مشخص شهر نوُرشوُپینگ مسئولین مراقبت از سلامت دانش آموزان در مدارس با طرح سئوالاتی از آنها به خود "جرات" دادند به حیطه هایی وارد شوند که ظاهرا پیش از آن مورد حساسیت قرار نداشته است. اگر اکنون وجود ختنه دختران و زنان در سوئد یک واقعیت است لذا باید با این مسئله با حساسیت ویژه برخورد شود و کوچکترین نشانه ای از وجود ختنه مورد توجه و پیگیری بلافاصله قرار گیرد.

۴- برخورد کردن با ارزشهای عقب مانده، جاهلانه و ضد انسانی در میان هر کسی و منجمله خارجیان و مهاجرین ساکن سوئد بهیچوجه راسیسم نیست، عین انسانیت است. راسیسم آن است که اجازه دهیم با دختران و زنان و کودکان در خانواده های متعصب و پدر سالار مطابق با ارزشهای ضد انسانی برخورد شود و حقوق پایه ایی آنها نقض گردد.

۵- و بالاخره آنکه لازم و ضروی است موارد کشف شده ختنه در سوئد از سوی دادستانی مورد پیگیری قانونی قرار گیرد و برای آنها پرونده و دادگاه تشکیل شود. کسانی که باعث نقص عضو زنان و دختران شده اند باید مجازات گردند.

مندرج در زن آزاد شماره ۴٩

 

fitnah.movement@gmail.com