ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

”پایت را جمع کن“ و ”جای من را اشغال نکن“

 

 


ليلا يوسفى

 

 

زنان مجمع فمینیست ترکیه (İFK) به تازگی کمپینی آنلاین علیه رفتار مردان به راه انداخته اند. این کمپین که بطور دقیق حول یک رفتار مردان در وسایل نقلیه ی عمومی است. در ابتدا در شبکه های مجازی و سپس خیلی سریع در جامعه ی بین المللی شناخته شد.

مشکلی که روزانه دردسرساز تقریبا همه ی زنان در کشور ایران نیز است. هنگام استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی، مردی که کنار شما مینشیند، پاهایش را بیش از حد باز میگذارد، جای شما را تنگ میکند و تا مقصد موجب ناراحتی و آزار شما میشود.

مقاومت کن، بر چسب را بچسبان، رها شو

تویچه ساری گولTuğçe Sarıgül ) ( درباره ی این کمپین میگوید:
اینکه مردان زنان را به حساب نمیاورند و از لحاظ فیزیکی جای بیشتری را اشغال میکنند، نشان دهنده ی نوعی مردسالاریست. آنها باید بدانند که در مکان های عمومی ما زنان هم حضور داریم. هنگامی که در رابطه با مواردی که به سر خود ما آمده بود، صحبت میکردیم، تصمیم گرفتیم که با درست کردن تمبرها ناراحتی خود را نشان بدهیم و دراین باره در توئیتر صحبت کردیم و استقبال از این تصمیم خود به خود و به سرعت تبدیل به یک کمپین اعتراضی شد.

اما تا به امروز در این مورد که آیا این کار به شکلی تجاوز محسوب میشود؟ بحثی نکرده ایم. بعضی از زنان در زمانی که با این مشکل مواجه میشوند، نمیدانند چه باید بکنند و میتوانند با چسباندن تمبر در همان محل ناراحتی خود را نشان بدهند و در این میان زنان دیگر هم میتوانند نقش حمایت کننده داشته باشند. از زمان شروع این کمپین تعدادی از مردانی نیز به ما پیوستند.
در زیر چند پیام از مردم را در توئیرمیخوانید .

ـ آن صندلی ها دو نفره است، ما مجبور نیستیم تنگ بنشینیم و مورد تجاورز تو واقع شویم.
ـ در دنیا فقط تو زندگی نمیکنی!
ـ مثل پرگار ننشین، اتوبوس مال بابات نیست!

بنظر من این آفیش باید در تمام وسایل نقلیه ی عمومی نصب بشود، تجاوز به حریم شخصی یک خلاف است و باید مجازات داشته باشد.*


مندرج در نشریه زن آزاد شماره ۴١

 

fitnah.movement@gmail.com