ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

افزایش قتل های ناموسی در ترکیه و شکل گیری اعتراضات

 

مانلى صدا

 

 

 

طبق آمار غیر رسمی در طی یک سال گذشته ۲۵ زن در ترکیه قربانی جنایت های ناموسی شدند که نشان دهنده یک رشد ۲۵ درصدی است. در شش ماه اول سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۲۹ زن به دلایل مختلف نیز به قتل رسیدند و بلاخره در طی هفته ی گذشته و در عرض دو روز شش زن باز هم قربانی جنایت های ناموسی شدند.

 

این مسئله خشم بسیاری از زنان را در ترکیه برانگیخته است. باوجود اینکه در قوانین ترکیه، قانون حمایت از زنان و خانواده میان مصوبات به چشم میخورد، اما دولت در به اجرا گذاشتن آن بسیار کوتاهی کرده و گاهی حبس و مجازات افرادی را که مرتکب قتل شدند، از شش سال به نه ماه هم تخفیف میدهد. به همین سبب روز دهم جولای در شهر استانبول نه فقط فعالین حقوق زنان، بلکه تعداد زیادی از گروه های مختلف سياسى و اجتماعى، با شعارهای از جمله: کشتار زنان یک عمل سیاسی است؛ مجلس را جمع کنید و از زنان حمایت کنید؛ جلوی طلاق را نه، بلکه جلوی جنایت را بگیرید؛ وارد وزارت حمایت از خانواده و سیاست های اجتماعی شدند و چندساعتی آنجا را به اشغال خود درآوردند.

قسمتی از بیانیه آنها بدین شرح بود:


امروز تعداد زیادی از گروه های مختلف از جمله فمینیست ها، احزاب سیاسی و سازمان های مردمی دمکرات بخاطر جنایت هایی که علیه زنان صورت میگیرد، در اینجا جمع شده اند. برای اینکه هر هفته تعداد زیادی از زنان و زنان ترانس توسط پدر، شوهر، برادر، پسر و معشوقه و مشتری هایشان به قتل میرسند. امروز اینجا هستیم برای اینکه حرفهاى زيادى با عایشه گل اسلام ( Ayşe Gül Islam وزیر وزارت مربوطه) و نخست وزیر و همچنین دولت، برای گفتن داریم.

 

عایشه گل اسلام پیشتر طی سخنانی اعلام کرده بود: اگر زنان هنگام خطر تحت حمایت دولت باشند و از دولت کمک بگیرند به قتل نمیرسند. اما چنین چیزی نیست! در بیانیه چندین بار روی زنان ترانس تاکید گذاشته شد و آنها را جدا از این مسئله ندانست.

 

اعتراضاتی از تاریخ هفدهم تا بیست و یکم ماه جولای در اکثر شهرهای ترکیه از جمله استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا و دیگر شهرها انجام خواهد شد. باتوجه اینکه دولت نتوانسته تا به امروز جلوی قتل های ناموسی را بگیرد، تا گرفتن جوابی از مجلس و به اجراگذاشتن صحیح قانون حمایت از زنان این اعتراضات ادامه خواهد داشت. طبق آخرین بازدید از سایت تا بحال صد و سی و هشت گروه مختلف در رابطه با زنان و احزاب سیاسی و نهادهای اجتماعی در حمایت از این اعتراضات بیانیه مربوطه را امضاء کردند. *


درج در زن آزاد شماره ۵٢

 

fitnah.movement@gmail.com