ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

سوپر قهرمان محجبه یا قهرمان ارتجاع اسلامی

 

نويد مينايى

 

اخیرا یک هنرمند جوان مصری یک سری داستان مصور بر روی وبلاگ (۱) خود منتشر کرده است. این داستان به سبک داستان هایی که یک سوپر قهرمان دارند تلاش می کند مشکلات اجتماعی مورد نظر کارتونیست را برجسته کند و با روش هایی که ضرورتا واقعی هم نیستند توسط سوپر قهرمان برای حل مشکلات تلاش کند.


اسم این سوپر قهرمان قاهره است٬ به معنای پیروز که هم زمان اسم پایتخت مصر هم هست. تفاوت اصلی این سوپر قهرمان با سوپر قهرمانان تا کنونی این است که ایشان یک زن محجبه مسلمان هستند. لباس قهرمان مورد نظر البته شبیه به بتمن و باقی قهرمانان است ولی تفکر و عملکرد و ادعای کارتونیست نشان می دهد قهرمان ما مسلمانی معتقد هستند.


کارتونیست این سوپر قهرمان که دینا محمد نام دارد یک جوان ۱۹ ساله مصری ست که قصد اصلی اش از خلق این سوپر قهرمان مبارزه با "اسلام هراسی" در غرب است ضمن اینکه می خواهد با مشکلات زنان در مصر هم مبارزه کند. اما به نظر نمی رسد که دینا روش خوب و موثری برای مبارزه با اسلام هراسی انتخاب کرده باشد چرا که قهرمان دینا یک زن است که قرار ست به مشکلات زنان در جامعه اسلامی بپردازد. زنی با قدرت های هر ابر قهرمان دیگر! زنی در جامعه اسلامی٬ اتفاقا یکی از نقاط ضعف هر کسی که می خواهد از قوانین و فرهنگ اسلامی دفاع کند.


خود سوپر قهرمان و وبلاگ مورد نظر اهمیت چندانی ندارند ولی اینکه در فضای اینترنت به عنوان اولین سوپر قهرمان محجبه معرفی شده است توجهاتی را به خود جلب کرده و سرتیتر اخبار شده. بی بی سی گزارشی از آن تهیه کرده و تلاشش اینست که آن را موجه نشان بدهد. اینجا به چند نکته درباره سوپر قهرمان محجبه دینا اشاره می کنیم.


اولین موضوعی که قاهره با آن تسویه حساب می کند گروه "فمن" است! قاهره از دست فمن ها عصبانیست و معتقد است که آنها کار او را خراب می کنند و به ضرر زن ها هستند! و اصلا فمن ها قادر به فهمیدن این موضوع نیستند که زنهای مسلمان نیازی به آن ها ندارند. قاهره وقتی بیشتر عصبانی می شود که فمن ها به او می گویند حجابی که از طرف دیگران به تو تحمیل شده را دربیاور و به ما بپیوند. دینا محمد در مورد فمن ها برخوردی صادقانه ندارد و در انتها قاهره٬ فمن ها که به شکلی تحقیر آمیز تصویر شده اند را با کمندی بسته و در بیایان از درختی آویزان می کند و می گوید حالا چه کسی شما را می خواهد آزاد کند؟! دلیل عصبانیت قاهره از فمن ها توضیح داده نشده است اما در جایی توضیح می دهد که فمن ها تنها مساله شان عدم احترام به اسلام و مسلمانان نیست بلکه آنها را تا سطح غیر انسان پائین می آورند. (۱)


نکته دیگری که در داستان قاهره به چشم می خورد سیاه بودن همه مردان است. گویا همه مردها زن ستیز هستند و در کار آزار و اذیت زنان! البته در یکی از تصاویر گویا به گروهی از مردانی که قصد کمک دارند هم اشاره شده ولی با این قید که آنان دیر می رسند و موثر نیستند. همین جا اشاره کنیم که در جریان انقلاب مصر وقتی نیروهای اسلامی برای از صحنه به در کردن زنان در ملای عام به زنان تجاوز می کردند گروه هایی شامل زنان و مردان برای جلوگیری از تعرض گروه های اسلامی به زنان تشكیل شد.


دینا محمد گرچه خودش محجبه نیست اما به نظر می رسد کاملا به اسلام معتقد است و برای دفاع از اسلام و حجاب است که قاهره را خلق کرده است. در قسمت سوال و جواب های وبلاگش سوال جالبی طرح شده است. شخصی از دینا درباره حرام بودن نقاشی و خلق تصویر می پرسد و دینا از آنجا که خود را معتقد به اسلام می داند برای توجیه کار خود در جواب فتوای مفتی اعظم مصر را نقل می کند که از نظر او این کار حرام نیست! این نکته ایست که درجه پایبندی دینا به اسلام را نشان می دهد. در داستان هایش هم گرچه نمی گوید که حجاب راه مقابله با آزار جنسی ست اما زنی که مورد آزاد قرار می گیرد زنی بدون حجاب است که پلیس هم به همین موضوع اشاره می کند و در مقابل سوپرقهرمان ناجی زنی محجبه و مسلمان است.

دینا در یکی از داستان هایش از زنانی که در انقلاب مصر شرکت کرده اند قدردانی می کند و آنها را قهرمانان واقعی می نامد اما فراموش می کند که به نقش نیروهای اسلامی در سرکوب زنان اشاره کند٬ فراموش می کند درباره تک تیراندازهایی که در حکومت اسلامی مرسی مردم را می زدند حرفی بزند یا به تجاوز در ملا عام که نیروهای اسلامی سازمان داده بودند اشاره ای بکند. فراموش می کند درباره تقلب گسترده نیروهای اسلامی در رفراندوم برای تثبیت قوانین اسلامی در مصر حرفی بزند.


تا جایی که به مصر مربوط می شود سوپر قهرمانان زنان و مردانی بودند که علیرغم وحشیگری های گروه های مسلح دوران مبارک و بعد از آن گروه های اسلامی در خیابان ها حضور داشتند مبارک را به زیر کشیدند و علیه نیروهای اسلامی مبارزه می کردند زنان و مردانی که اتفاقا علیه قوانین اسلامی مبارزه کردند و بزرگترین تظاهرات تاریخ بشر با شرکت ۳۳ میلیون نفر علیه حکومت و قوانین اسلامی را سازمان دادند و برای آزادی و برابری زن و مرد تلاش کردند.
اما تا جایی که به حجاب و قوانین اسلامی مربوط می شود "قهرمانانی" که شاخص اصلیشان حجاب و پایبندیشان به اسلام ست در کار دفاع از زنان و حقوق زنان نیستند حتی در حد یک سوپر قهرمان در یک کمیک استریپ (داستان مصور). از این قهرمانان در ایران تحت حکومت اسلامی داریم٬ زنان محجبه ای که برای سرکوب زنان و رعایت مقررات اسلامی "قهرمان" شده اند! زنان قهرمانی که در مجلس اسلامی می نشینند و به قانون اسلامی حمایت از خانواده و چند همسری رای مثبت می دهند.


کسی نمی تواند حجاب را به سمبل دفاع از زن تبدیل کند. حجاب اتفاقا سمبل گروه های اسلامی ضد زن است٬ این واقعیت که حجاب از طرف دیگران به زنان تحمیل شده را دینا محمد انکار می کند و تلاش های گروه های غیر اسلامی برای دفاع از حقوق زنان را زیر سوال می برد و تحقیر می کند. این برخورد دینا محمد حتی اگر آگاهانه نباشد ریشه در سیاست نسبیت فرهنگی دارد. سیاستی که معتقد است حجاب و اعتقادات اسلامی توسط مردم و به خصوص زنان در کشورهای اسلام زده داوطلبانه و آگاهانه انتخاب شده است و اگر کسی در مقابل این فرهنگ بایستد نادان است و کار را بیشتر خراب می کند و این دقیقا چیزیست که گروه های اسلامی زن ستیزهم آن را تبلیغ می کنند.


کاش دینا محمد که بسیار هم جوان است و خودش اسیر حجاب نیست درباره قتل های ناموسی در اروپا و کشورهای اسلام زده تحقیقی می کرد٬ کاش درباره نقش حجاب در حکومت های اسلامی به خصوص در ایران بیشتر می دانست کاش درباره مبارزه زنان و جوانان در ایران با فرهنگ حجاب و اسلام و برای آزادی بیشتر می دانست و کاش محوریت حجاب در ماهیت زن ستیزی گروه های اسلامی را دقیق تر مطالعه می کرد در این صورت احتمالا در سوپر قهرمانش تجدید نظر می کرد. دینا محمد می گوید اکثر زنان اطرافش محجبه هستند ولی اثری از ان ها در جامعه نیست! ولی با این وجود سوپر قهرمانش را محجبه به تصویر می کشد و نمی داند عدم حضور زنان دورو برش در جامعه پرده سیاهیست که به دورشان کشیده شده تا دیده نشوند تا حقوقشان به راحتی پایمال بشود.

۱) http://qahera.tumblr.com
۲) http://kawrage.tumblr.com/post/55447662785/ive-been-asked-to-explain-my-reservations-about

مندرج در نشریه زن آزاد شماره ٢٣

 

fitnah.movement@gmail.com