ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

اهمیت و تاثیر شکل گیری جنبش زنان در کوبانی
مصاحبه با عبدل گلپریان

 

زن آزاد: داعش مردان را سر می‌برد، اما زنان و دختران را می‌رباید و آن‌ها را به‌اجبار به عقد داعشیان درمی‌آورد، یا آنان را به فروش می‌رساند، این‌یک بربریت علنی و تمام‌عیار مذهب علیه زنان است، تحقیر و برده جنسی کردن آن‌ها. دلایل و ریشه‌های این توحش از کجا ناشی می‌شود و چرا چنین است؟


عبدل گلپریان: ابتدا این را بگویم که پدیده داعش زائیده بن‌بست و بحران هانی سرمایه‌داری قرن حاضر است. داعش بر بستر سیاست‌های آمریکا و دولت‌های غربی زاده شد. ریشه و پیدایش آن‌هم به مقطع انقلاب سال ۵۷ در ایران و تقابل دو قطب جهانی شرق و غرب در دوران جنگ سرد برمی‌گردد که آمریکا و دولت‌های هم‌پیمان او، در کنفرانس گوادلوپ بختک اسلامی از گور برخاسته‌ای همچون جریان خمینی را بر انقلاب آزادی‌خواهانه مردم ایران سوار کردند. این نقطه شروع پروبال گرفتن اسلام سیاسی در معادلات دوران جنگ سرد است که متعاقب آن تفاله‌های دیگری از این جنس در هیبت طالبان در افغانستان شروع به شکل‌گیری کردند. ساختن بن‌لادن و طالبان بخش دیگری از این پدیده شوم و در ادامه سیاست‌های شرق و غرب در مقابل سر برآوردن فضا و تحرک جنبش‌های آزادی‌خواهانه مردم بود. تولید این حشرات در پایان قرن بیست، گویای بن‌بست و بحران عمیق هر دو نظام سرمایه‌داری بازار آزاد در قطب غرب و سرمایه‌داری دولتی در قطب شرق بود. با فروریختن دیوار برلین و هیاهوی قطب ”پیروز“ جریانات اسلامی مرتجع منطقه دست‌نخورده باقی ماندند و به‌تدریج داعیه امتیاز و قدرت گیری را عربده کشیدند.
بعد از شکست سیاست‌های آمریکا در عراق، نه‌تنها پس‌مانده‌های اسلامی زاده شده از این سیاست، بلکه اکنون حتی دولت‌های هم‌پیمان و دول مرتجع منطقه نیز دیگر اتوریته آمریکا را قبول ندارند و هرکدام در پرتو بن‌بست و بحران سرمایه‌داری جهانی و برای کسب موقعیت و منفعت بیشتر هر یک ساز خود را می‌نوازد.


با توجه به چنین شرایطی و همچنین افسار بریدگی از سوی تمام جریانات اسلامی، ما شاهد همین توحشی هستیم که به‌مراتب عقب‌تر از توحش کلیسا است که در قرون‌وسطا علیه بشریت روی داد.


هرج‌ومرج اقتصادی، سیاسی و بحران و بن‌بست سرمایه‌داری می‌تواند کثیف‌تر از جریاناتی نظیر داعش را نیز از خود بیرون دهد. اکنون‌که به این مرحله رسیده‌ایم، لجن‌ترین بقایای اسلام سیاسی در منطقه و جهان با رجعت به آیات و احادیث قرآنی‌اش دارد همان کاری را می‌کند که در صدر اسلام رهبرشان محمد و علی علیه مردم انجام می‌دادند. ازاین‌رو سربریدن مردان و تجاوز و بفروش رساندن زنان، توسط گروه تروریستی اسلامی موسوم به داعش با تکیه به فرمان‌ها، اصول و اساس قوانین ۱۴۰۰ سال قبل را به جان انسانیت انداخته است. زنانی که توانسته‌اند بعد از فروش از دست خریداران بگریزند ماجراهای تکان‌دهنده‌ای را که بر آنان رفته است بازگو گرده‌اند. برای مثال زنانی را که داعش به اسارت گرفته است در ازای هزار دلار به افراد پولدار از اهالی سعودی و کشورهایی که داعش را حمایت می‌کنند می‌فروشند. این تراژدی نه‌تنها توهین و تحقیر و تبدیل کردن زنان به برده جنسی بلکه عمیق‌ترین توحش اسلام در نیمه دوم قرن بیست‌ویک نسبت به انسان و انسانیت است. علاوه بر این در مواردی زنان را که حاضر نیستند دین اسلام را بپذیرند یا همچنان بفروش می‌رسانند و یا اعدام می‌کنند. در خبرها آمده بود که چند مورد از اعدام زنان از سوی داعش صورت گرفته است.


زن آزاد: شکل‌گیری جنبش زنان در مناطق کردنشین، بخصوص کوبانی و حمایت جهانی از مردم کوبانی در عقب راندن داعش در ادامه این نبرد چقدر تأثیر گزار خواهد بود و آیا چشم‌انداز روشنی را می‌توان انتظار داشت؟


عبدل گلپریان: بی‌گمان حضور زنان در عرصه‌های نبرد علیه جانوران اسلامی و تروریست داعش در کوبانی، تاکنون تأثیر زیادی روی افکار عمومی مردم برای جلب حمایت از آنان را با خود به همراه داشته است. جنگی که اکنون بین دو قطب تروریستی اسلام سیاسی شیعی و سنی در منطقه به راه افتاده است، با سبک و سنت اسلام محمدی در اعمال بردگی، تجاوز و بفروش رساندن آنان، اولین تعرضش متوجه زنان است. این تعرض به موجودیت زن تنها به توحش و بربریت جریانات اسلامی خلاصه نمی‌شود، بلکه تاریخ مختلف جوامع بشری مملو از توهین، تحقیر و استفاده ابزاری و سودجویانه از زنان بوده است. از نیازهای بازار سرمایه‌داری گرفته تا قوانین ارتجاعی مذهبی همگی یکدست کارنامه مشمئزکننده‌ای در تعرض به جایگاه زن در طول تاریخ را با خوددارند.


زنان مبارز و جوانان در کوبانی قبل از هجوم داعش به این منطقه، دیدند که داعش در موصل چه بلایی بر سر زنان آورده است. آنان با دفاع جانانه‌ای که همگام با مردان در جنگ با داعش از خود نشان دادند، تودهنی محکمی بر تروریسم اسلام سیاسی وارد ساختند که همچنان ادامه دارد؛ اما هنوز این تلاش‌ها کافی نیست. همان‌طور که اشاره کردم ایستادگی و مقاومت زنان و مردان در جنگ با داعش در کوبانی، حمایت‌های گسترده جهانی را با خود به همراه داشته است. این حمایت‌ها را باید در اشکال مختلف تقویت کرد. مبارزه مسلحانه زنان و جوانان و کل مردم کوبانی علیه داعش نه‌تنها تلاش و مقاومتی برای حفاظت از بقا و امنیت خود در برابر این وحشیگری اسلامی است بلکه با عقب راندن باندهای تروریست اسلامی داعش، زنان در منطقه بخصوص در خاورمیانه احساس امنیت بیشتری خواهند کرد و نفس راحت‌تری خواهند کشید. به این اعتبار حمایت‌های منطقه‌ای و جهانی در هر شکل و قامتی از مردم کوبانی و به‌ویژه از زنان، می‌تواند و باید رساتر و قدرتمندتر از این ظاهر شود. در سوراخ کردن تروریسم اسلامی جریانی چون داعش می‌تواند نویدبخش رنسانس دیگری علیه افسارگسیختگی مذهب و این بار اسلام سیاسی در منطقه باشد.


قطعاً چشم‌انداز روشنی را می‌توان انتظار داشت در این شکی نیست. در مقطع تاریخ کنونی، دستاوردهای بشری، فرهنگ، تمدن، تکنولوژی و توقع و انتظارات بشر از امید به آینده‌ای بهتر و در تمایز با گندیدگی سرمایه‌داری و مذاهب مختلف بخصوص اسلام سیاسی که هیچ سنخیتی با افق و آرمان‌های جامعه بشری ندارند، فاکتورهای تعین کننده‌ای برای رسیدن به چنین آرزوهایی است. داعش و داعشیان عصر حاضر جایی در این کره خاکی نخواهند داشت. انسانیت به وسعت جهان زنده است و از خود در مقابل کثافت و بوی تعفن اسلام و اسلام سیاسی به‌شدت از خود واکنش نشان می‌دهد. این دوره را هم‌پشت سر خواهیم گذاشت. همان‌گونه که انسانیت در تمام دنیا به حمایت از زنان و مردان کوبانی برخاست، بعدازاین هم در تقابل با بربریت اسلامی نه‌تنها اجازه نخواهد داد که تعفن اسلامی مجدداً خود را بازتولید کند، بلکه در تلاش خواهد بود و هست که افق روشن و امیدبخشی برای تحقق جامعه‌ای آزاد، برابر و انسانی را به‌عنوان چشم‌انداز خود قرار دهد. اوضاع کنونی زنگ‌زدگی و اوج بی‌ربطی سرمایه‌داری و اسلام سیاسی به آرمان و آرزوهای انسان قرن حاضر است. زنان در ایران، در کوبانی و حمایت‌های جهانی زنان از مردم کوبانی به‌ویژه از حرمت و کرامت انسانی آنان فعلاً قادر شده است تودهنی محکم و کوبنده‌ای به اسلام سیاسی داعش و داعشیان وارد سازد.
زن آزاد: با تشکر از شما برای شرکت در مصاحبه.*

(درج شده در نشریه زن آزاد شماره ٥٥ – ٢٢ مهر ١٣٩٣)

 

 zane.azad10@gmail.com