ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

سرزمین رویایی


ليلا يوسفى

 

 

صادق لاریجانی رییس قوه‌ی قضاییه در آستانه‌ی روز مادر در مراسمی گفت: اسلام همان حقوق و مقامی را که برای زن قائل شده است که برای مرد. او مدعی شد که به زنان در جمهوری اسلامی هیچ تبعیضی اعمال نشده است و تاکید کرد که باید نگاه باارزش جمهوری اسلامی به جایگاه زنان را به گوش جهانیان رساند. درست کمی پیش‌تر محمدجواد لاریجانی درباره‌ی برابری و حقوق مساوی شهروندی اقلیت بهایی صحبت کرده بود.


نمی‌دانم این لاریجانی‌ها از کدام سرزمین رویایی آزاد حرف می‌زنند که در آن زنان با مردان ایرانی باهم برابرند و زنان دارای فرصت‌های اجتماعی فراوان هستند! درحالی‌که تیترهای اصلی سایت های خبری جمهورى اسلامى تا یک روز قبل از انتشار این سخنان، پر از اخبار ضد زن بوده است: خالی بودن چهارصد هزار صندلی در دانشگاه، محدود کردن بیشتر رشته‌های پزشکی برای دختران، ممنوعیت پیشگیری بارداری، اخراج شدن زنان حامله بعد از مرخصی بارداری و مواردی دیگر از اين قبیل مسائل.


کشوری که من می‌شناسم و در آن زندگی کرده‌ام، همان سرزمینی است که حقوق زنان در آن هیچ مفهومی ندارد. همان جایی که از بدو تولد، دلیل هر ممنوعیت و محدودیتی را زن بودنم توجیه می‌کرد. روز زن در آن با مشکلات زیاد و اکثراً در خفا برگزار می‌شود و ارزش زن تنها در تعداد زایمان و برده بودنش بوده و است. همان کشوری که در طول حياتش به دلیل رعایت نکردن پوشش اجباری تعیین‌شده توسط دولت، زنان را کف خیابان روی آسفالت می‌کشند و کتک می‌زنند. دیه‌ی زنان نصف مردان است. به راحتی دختر هفت ساله را وادار به ازدواج می‌کنند. برای سفر به کمی آن طرف تر مرزها باید اجازه‌ی همسر داشته باشد. زنان نمی‌توانند مطابق رشته‌ی تحصیلی خود شغل و کاری انتخاب کنند. منشی دفاتر خصوصی را از محل کار به زور بیرون می‌کشند و همان جا اخراج می‌کنند. به صورت دختران جوانش اسید می‌پاشند و مجازات نمی‌شوند. به خاطر اینکه دختری هنگام تجاوز برای دفاع از خود مرتکب قتل غیر عمد شده، حکم اعدام صادر می‌کنند. زنان در ایران بدون هیچ حق و حقوقی و با تهدید و تحقیر دائمی زندگی می‌کنند و قوانین اسلامی ای که رندانه و ظاهراً به صلاح زنان تصویب می‌شود، فقط و فقط نتیجه‌اش محدودیت و فشار بیشتر بر روی زنان و کنترل زندگی شخصی و اجتماعی آن‌ها است.


البته که تمامی فعالین و مردم تلاش می‌کنند که نه صدای بیانات دروغ این افراد را، بلکه صدای پردرد و رنج زنان ایرانی را به گوش جهانیان برسانند. *

 

درج در نشريه زن آزاد شماره ۴٠
http://www.fitnah.org/fitnah_farsi_page.html

 

fitnah.movement@gmail.com