ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

برای نجات زنان محکوم به اعدام در مالزی

گفتگوی نشریه زن آزاد با مینا احدی

 

 

زن آزاد: اخیرا کمیته بین المللی علیه اعدام یک کمپین برای نجات دو زن محکوم به اعدام در مالزی اعلام کرد٬ چرا این زنان محکوم به اعدام شده اند؟

 

مینا احدی: ندا مصطفایی ۲۶ ساله و شهرزاد میتینی منصور ٣۱ ساله در روز ۴ اکتبر ۲۰۱٣ در یک دادگاه در مالزی به اعدام محکوم شدند.  دادگاه اعلام کرد که این دو زن مواد مخدر وارد کشور مالزی کرده اند .خبر این محکومیت به اعدام را رسانه های بین المللی نیز منعکس کردند. کمیته علیه اعدام بعنوان یک سازمان که از سال  ۲۰۰۴ برای لغو مجازات اعدام در سراسر جهان مبارزه میکند٬ در این مورد نیز فورا دست بکار شد و برای نجات جان این دو زن یک کمپین اعلام کرد.

 

زن آزاد: گفته میشود در مالزی تعداد زیادی ایرانی محکوم به اعدام هستند٬ آیا شما اطلاعاتی در این مورد دارید؟

 

مینا احدی: بله ما با یک زن ایرانی در مالزی ارتباط داریم که طبق اطلاعاتی که ایشان به ما داده و همچنین اطلاعاتی که اخیرا در رسانه ها منتشر شده ٬ ۴۰ نفر ایرانی در سلولهای مرگ در مالزی نشسته اند. ما اسامی این ۴۰ نفر را نداریم  و امکان ارتباط مستقیم با آنها را نداریم. ولی گفته میشود تعداد زیادی ایرانی هم  در زندانهای مالزی به زندانهای طویل المدت محکوم شده و زندانی هستند. اتهام تقریبا همه این افراد قاچاق مواد مخدر است. ما در عین حال اطلاع داریم که شرایط زندگی این افراد در زندانهای مالزی بسیار وحشتناک است. شرایط زیستی و بهداشتی و تغذیه و امکانات دیگر در زندانهای مالزی بسیار افتضاح است و این قربانیان که اکثرا " خرده پا" هستند٬ امکان مالی گرفتن وکیل و رسیدگی فوری به مشکلات خود را ندارند. زندانیان خود را فراموش شدگانی میدانند که کسی فریاد رس آنها نیست.

 

زن آزاد: برای نجات ندا و شهرزاد تا کنون چه کرده اید؟

 

مینا احدی: ما فورا یک اطلاعیه مطبوعاتی در مورد این دو زن محکوم به اعدام دادیم. من در مقام سخنگوی کمیته علیه اعدام نامه ای برای مقامات دولت مالزی و همچنین سفیر مالزی در آلمان نوشته و دو بار با سفارت خانه مالزی در آلمان گفتگو کرده ام. قرار است دوشنبه ۷ اکتبر مجددا با آنها صحبت کنم و نتایج اقدامات آنها را بشنوم.

 

خبر این احکام و عکس دو محکوم به اعدام وسیعا پخش شده و فشار بر روی مقامات مالزی زیاد است. نکته مهم اینست که تجربه بمن نشان  داده که دولتهایی همچون مالزی و یا قبلا مواردی علیه سنگسار در پاکستان و سودان و غیره کمپین هایی  داشتیم که دیدیم این دولتها  سریع تر عقب نشینی میکنند و از اعتراضات بین المللی ترس دارند.

 

یک نکته را اینجا باید یادآوری کنم و آنهم اینست که همزمان با پخش خبر محکومیت به اعدام ندا و شهرزاد در مالزی رسانه های جمهوری اسلامی ایران از دادگاه دو خواهر در مالزی نوشتند که آنها هم به اعدام محکوم شده اند. ما در صدد بررسی صحت و سقم این خبر بودیم و یکشنبه ۶ اکتبر تقریبا اطمینان حاصل کردیم که دو خواهر به نام های فاطمه و تهمینه ۲۴ و ۲۶ ساله نیز در دادگاه عالی عالی شهر در مالزی به اتهام قاچاق مواد مخدردر این هفته  به اعدام محکوم شده اند. این دو خواهر بعد از ٣٣ ماه زندان دادگاهی شده اند هر دو در فرودگاه کوالالامپور دستگیر شده اند. در رسانه های مالزی گزارشاتی خواندم مبنی بر اینکه پدر این دو دختر دردادگاه بود و بعد از شنیدن خبر محکومیت هر دو دخترش٬ از شدت ناراحتی بیهوش شده و به بیمارستان منتقل میشود.

 

زن آزاد: آیا فراخوانی به خوانندگان زن آزاد و یا فعالین فتنه دارید؟

 

مینا احدی: فراخوانم اینست که باید علیه اعدامها در ایران و در جهان بود و در این مورد که ۴۰ نفر در زندان مالزی قرار است بزودی اعدام شوند٬ همه ما موظفیم اعتراض کنیم. ما هنوز خبر و یا عکس بقیه محکومین به اعدام را نداریم در مورد این چهار زن که اخیرا محاکمه شده اند اما عکسها و اخبار دقیق داریم. پس میتوانیم اعتراض کنیم و جان این چهار زن را نجات دهیم. فعالین فتنه در هر جایی که هستند میتوانند به این احکام اعتراض کنند.   میتوان نامه نوشت٬ میتوان میتینگ و پیکت اعتراضی گذاشت و میتوان با سفرای مالزی در کشورها تماس گرفت و میتوان با مجموعه این اقدامات توجه نهادهای بین المللی و سازمانهای علیه اعدام را جلب کرد. بویژه چند روز دیگر ۱۰ اکتبر روز جهانی علیه اعدام است و درخواست من از همه اینست که در این روز علیه اعدامها در ایران که بسیار آمار بالایی دارد و همجنین علیه احکام اعدام این چهار زن اعتراض کنند. *

 

مندرج در زن آزاد شماره ۱۳

 

 

fitnah.movement@gmail.com