ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

نبرد برای زندگی!

 

مصاحبه نشریه زن آزاد با مینا احدی در مورد کمپین نجات ریحانه جباری

 

زن آزاد: در مورد پرونده ریحانه و زندگى اش کمى توضیح دهید؟

 
مینا احدى: ریحانه اکنون یک دختر ۲۷ ساله است که هفت سال از زندگیش را در زندانهاى مخوف جمهورى اسلامى بسر برده و این روزها در خطر اجراى حکم اعدام است. ریحانه دخترى است که در ۱۹ سالگى در یک واقعه ناخواسته، وارد گردبادى میشود که زندگى او و خانواده اش را با یک معضل بزرگ روبرو کرده و به نوعى زندگى آنها زیر و رو میشود. داستان از این قرار بوده است:


ریحانه طراح دکوراسیون بود و یک روز در یک کافى شاپ در حال گفتگوى تلفنى با یک نفر در مورد کارش بود. بنحو کاملا اتفاقى فردى به اسم مرتضى سربندى که از همکاران قبلى وزارت اطلاعات رژیم اسلامى و مردى همسن پدر ریحانه بوده این گفتگو را مى شنود. مرتضى نقشه میریزد ریحانه را به نوعى به محل کارش برده و به او تجاوز کند.


ریحانه میگوید این فرد به من مراجعه کرد و خواهان انجام کار دکوراسیون برای محل کارش شد. سپس چند قدم بعد از اینکه ریحانه از کافی شاپ مزبور خارج شده و قصد رفتن میکند. این فرد با ماشین در مقابل ریحانه توقف کرده و او را به نوعی راضی میکند که برای انجام کار همان روز به دفتر او برود. ریحانه با تردید سوار ماشین میشود و در مسیر راه مرتضی به یک داروخانه رفته و سپس به اصطلاح باهم به طرف محل کارش میروند. ریحانه بعد از پیاده شدن از ماشین می بیند مرتضی او را به یک خانه آورده و سپس در را می بندد و قصد تجاوز به ریحانه را میکند.


ریحانه در جریان دفاع از خود به مرتضی یک ضربه میزند و فرار میکند.


اکنون او به اتهام قتل عمد در دادگاهی کذایی از سوی جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده است

 

زن آزاد: از پروسه رسیدگی به پرونده ریحانه خبر دارید، آیا او وکیل یا وکلایى داشته، آنها در مورد پرونده او چه میگویند؟


مینا احدی: پروسه رسیدگی به پرونده، او پر از ابهام و مشکلات فراوان است. البته این پروسه رسیدگی معمولی در ایران است. ابتدا فرد را دستگیر میکنند و بر اساس ایدئولوژی و نگاه جمهوری اسلامی و بر اساس سیاست این حکومت افراد را بدون در نظر گرفتن واقعیات و اتفاقاتی که افتاده محکوم میکنند. مثلا حکومت اسلامی در موارد زیادی زنان مستقل و زنانی که مثلا دست روی مرد بلند میکنند، بدون توجه به اینکه مثلا این زن در جریان دفاع از خود و یا مقابله با قصد کشتن و قتل همسرش از خود دفاع کرده، معمولا محکوم کرده و از مردسالاری رسمی حکومتی دفاع میکند. در این مورد بدون توجه به دلایل و موضوع مهم قصد تجاوز یک مرد به یک دختر جوان، از قبل تصمیم گرفته شده است، ریحانه باید محکوم بشود و به اشد مجازات نیز محکوم شود. پس پروسه شکنجه و اقرار گیری شروع شده و ریحانه را بشدت آزار داده و در نهایت به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم کرده اند.


تا جایی که من مطلع شدم قبلا وکیل ریحانه محمد مصطفایی و شادی صدر بوده اند. من یک عکس از دادگاه با حضور این دو وکیل دیدم، مصطفایی در صفحه خود بطور مفصل ابهامات فراوان در این پرونده و عدم توجه دادگاه حکومت اسلامی به دهها مورد ابهام را بررسی کرده، مثلا اینکه مرتضی در داروخانه ماده بیهوشی و کاندوم خریده بود، مثلا اینکه در شربت هایی که روی میز بوده ماده خواب آور ریخته بوده و مثلا اینکه کل مسئله این بوده که مرتضی با قصد قبلی ریحانه را به خانه ای کشانده و میخواست تجاز کند و ریحانه از خود دفاع کرده است. نه دادگاه اینها را نمی پذیرد و اعلام میکند که ریحانه قصد قبلی داشته و رفته مرتضی را بکشد.


زن آزاد: بیشتر از هفت سال است که جمهورى اسلامى ریحانه را به اعدام محکوم کرده است؟ اما چرا بعد از این همه سال امروز خبر اعدام او مطرح میشود؟


مینا احدی: راستش من از همان ۷ سال قبل در جریان این پرونده قرار گرفتم. موضوع این بود که در برلین سخنرانی داشتم و عموی ریحانه مرا در این کنفرانس ملاقات کرد و در حاشیه آن بمن گفت که میخواهند ما یعنی کمیته علیه اعدام و من برای ریحانه یک کمپین بگذاریم. من قبول کردم و گفتم با ما تماس بگیرید و عکس ریحانه را بفرستید و کمک کنید تا موضوع را در افکار عمومی مطرح کنیم.


ظاهرا بعد از این ملاقات، خانواده و پدر و مادر ریحانه، تصمیم میگیرند موضوع را علنی نکنند و به نوعی در همان چارچوب امکانات در داخل و پروسه دادگاه و غیره سعی کنند، موضوع را حل و فصل کنند. چرا که مطمئن بودند ریحانه به دلیل دفاع از خود تبرئه میشود وی حداقل به اعدام محکوم نمیشود. طبعا در این نوع تصمیم گیری مسائلی نظیر بگذار کسی خبر دار نشود و یا فشارهای حکومت مبنی بر اینکه علنی کنید بدتر میشود و .. تاثیر داشته است.


اما شش سال و اندی دست و پنجه نرم کردن با سیستم قضایی حکومت اسلامی به آنها درس تلخی میدهد. اینجا هیچ کس از عدالت و حق دفاع نمیکند، همه چیز سیاسی است و سیستم قضایی حکومت اسلامی یک دستگاه بیرحم جنایت است. قاضی بر اساس سیاست و منافع رژیم تصمیم میگیرد، در دادگاهها از عناصر و عوامل حکومت اسلامی صد در صد دفاع میشود مثل این مورد که شنیدم در دادگاه گفته اند، چون خانواده سربندی مذهبی هستند وزنان این خانواده با چادر در دادگاه حاضر میشوند و چون سربندی از مامورین قبلی وزارت اطلاعات بوده و پسرش انگشتر عقیق دارد پس حتما او قبل از تجاوز ، صیغه کرده بود و از این نوع دلایل که واقعا مسخره است.


در هر حال الان حکومت اسلامی با به تائید رساندن این حکم اعدام و امضای حکم توسط لاریجانی رئیس قوه قضاییه حکومت اسلامی قصد دارد ریحانه را اعدام کند. مادر ریحانه که یک کارگردان و مدرس تئاتر است در فیس بوک خود از این واقعه نوشت و ما مطلع شدیم و یک کمپین اعلام کردیم.

 

زن آزاد: در مورد کمپين نجات جان ريحانه کمى توضيح دهيد. و اينکه تا چه اندازه از اين کمپين در سطح بين المللى استقبال شده است؟


مینا احدی: بله ما بعد از اطلاع از این واقعه یک کمپین اعلام کردیم. نازنین افشین جم، شادی پاوه، شبنم اسداللهی و من این کمپین را اعلام کردیم. ابتدا یک اطلاعیه به زبان فارسی و انگلیسی دادیم و کمی در مورد موضوع حرف زده و گفتیم دنیا باید کمک کند جان ریحانه را نجات دهیم.


یک طومار اعتراضی گذاشتیم و از مردم دعوت کردیم اینرا امضا کنند. سپس در چند شهر تظاهرات برگزار شد و سپس یک صفحه فیس بوکی از طرف دوستان راه افتاد به اسم ، من ریحانه جباری هستیم و خلاصه این کمپین بسیار خوب با استقبال مواجه شد. اکنون طومار اعتراضی ما را بیش از ۹۵ هزار نفر امضا کرده اند و ما داریم به ۱۰۰ هزار نزدیک میشویم.

 

جالب اینست که در ایران نیز این کمپین بسیار با استقبال روبرو شده بویژه استقبال دختران جوان و زنان از این کمپین زیاد است. موضوع در اینجا اینست که زن در ایران چه موقعیتی دارد و بسیاری مینویسند تکلیف ما را روشن کنید اگر تن به تجاوز دهیم به اتهام زنا به سنگسار محکوم میشویم و اگر از خودمان دفاع کنیم اعدام میشویم، تکلیف زنان در این جامعه را باید روشن کرد. بنظر من به مغز استخوان آن جامعه این کمپین زده و بسیاری بدلیل سیستم قضایی حکومت اسلامی و ضد زن بودن آن به این کمپین پیوسته اند و آنرا امضا میکنند. البته باید بگویم که امضاها از سراسر جهان هست و به نوعی یک رفراندوم علیه اعدام در دنیا است. چون مادر ریحانه مدرس تئاتر و کارگردان است، پس هنرمندان زیادی به این کمپین توجه نشان داده و از او دفاع میکنند. در ایران هنرمندان زیادی در جریان این واقعه بوده و دارند برای نجات ریحانه تلاش میکنند و در خارج کشور یک طومار اعتراض به این حکم در حال جمع آوری است از بین هنرمندان و تا کنون فاطی محمدی یک هنرمند ایرانی ساکن هلند در مورد ریحانه یک نامه نوشته و از همه خواسته به این حکم اعتراض کنند، شاهین نجفی در مورد ریحانه نوشته و از او دفاع کرده و این حرکت خوشبختانه ادامه دارد.


تا کنون در تورنتو و استکهلم و اسلو تظاهرات شده و قرار است این هفته در یوتبوری نیز تظاهرات بشود.


در صفحه فیس بوکی اکنون زنان زیادی با عکس خود و یا زنان و مردان زیادی با پیام یک دقیقه ای خود اعلام میکنند که از ریحانه دفاع میکنند.
https://www.facebook.com/nejat26
این یک حرکت بسیار مهم برای دفاع از ریحانه، علیه زن ستیزی اسلامی و علیه اعدام است.


زن آزاد: شما چه برنامه هاى را براى لغو اعدام ریحانه در دست دارید. فراخوان شما به مردم چیست؟


مینا احدی: ما امضاها را جمع کرده ایم به دست بان کی مون، کاترین اشتون و احمد شهید برسانیم. امیدواریم در این هفته بتوانیم این کار را بکنیم و اگر امکانش باشد تعدادی از مقامات دولتها در اروپا را ببینیم. یا مقامات اتحادیه اروپا و مسئولین کمیسیون حقوق بشر در این نهادها را .
در عین حال این کمپین تا زمانی که تکلیف پرونده ریحانه روشن بشود ادامه دارد. بنظر میرسد بعد از سیزه به در، موضوع در ایران نهایی میشود یا حکومت اسلامی قصد اجرای حکم را میکند و یا کوتاه می آید. ما منتظر اقدامات در ایران هستیم. از هنرمندان دعوت کرده ایم در ایران و یا در سراسر جهان اعتراض کنند. اگر حکومت اسلامی در مقابل این حرکت بزرگ و امضای ۱۰۰هزار نفر کوتاه نیاید، اقدامات ما هم شدت میگیرد، مثلا تظاهرات در شهرهای بیشتر و یا اعلام تحصن در مقابل سفارتخانه های حکومت ا سلامی. باید این نبرد را همه ما مهم تلقی کنیم و باید حکومت را وادار به عقب نشینی کنیم. از هر طریق ممکن.


پس فراخوان من به خوانندگان نشریه شما و به همه اینست:
این یک مبارزه مهم است برای نجات جان ریحانه، علیه سیستم قضایی حکومت اسلامی علیه اعدامها در ایران.


باید در این نبرد وارد شد و د رمقابل تاکتیک های حکومت اسلامی ضد تاکتیک به خرج داد. ما آماده هستیم و من شخصا این مبارزه را بسیارمهم میدانم و فکر میکنم ما میتوانیم حکومت اسلامی را وادار به عقب نشینی کنیم.*

 

 درج در نشريه زن آزاد شماره ٣٧

 

fitnah.movement@gmail.com