ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

نبردى بزرگ با حکومتى جنايتکار و ضد زن!

 


مينا احدى

 

امروز يکشنبه ۱٣ ماه آوريل است. روزى غمگين و تاريک براى ريحانه جبارى! ريحانه را روز جمعه به محلى آورده و براى آخرين بار اجازه دادند افرادى از خانواده اش را ملاقات کند. مادر ريحانه بعد از اين ملاقات در صفحه فيس بوکش نوشت: ديگر ساکت ميشود و آرام ميگيرد و ريحانه به او گفته بود، من فقط از تو دور ميشوم، فکر کن جايى رفته ام، آرام و صبور باش و ديگر کارى نکن..


ريحانه جبارى کيست؟ دختر جوانى که در يک واقعه در مقابل تعرض و قصد تجاوز يک مرد همسن پدرش و در جريان دفاع از خود يک ضربه چاقو به کتف آن مرد زده و فرار ميکند.


اينک يکى از پيچيده ترين پرونده ها در ايران در حال اتمام است. پرونده اى که به هيچ مدرک و آثار جرمى در محل و به هيچ حرف متهم يعنى ريحانه و به هيچ حرف وکلاى او توجهى نکرده اند، پرونده اى که از قبل تصميم در مورد آن گرفته شده است. پرونده اى صد در صد سياسى و در عين حال پرونده اى صد در صد ضد زن.


اينجا ايران تحت حاکميت جمهورى اسلامى است. در اينجا تجاوز به زن جزو اصول اوليه حکومت است. در اينجا به زن ميگويند يک لقمه نان بگير و تمکين کن، به تجاوز تمکين کن. اصلا وظيفه تو تن دادن به تجاوز است و تو يک تکه نعمت الهى هستى، براى تعرض و لذت بردن و کامجوىى مردان و اگر بهر دليل نتوانستى يک مرد را راضى کنى خداى اين مردان و حکومت اسلامى ايران به آنها اجازه ميدهد هر رفتارى با تو، جنس زن داشته باشند.


در اينجا دادگاه يک زن جوان است که دست روى مرد بلند کرده است. دادگاه به ريحانه ميگويد متکبر و از حود راضى هستى، به او ميگويد تقصير خودت بود اگر مردى خواست به تو تعرض کند و دادگاه به هيچ چيز توجه نميکند. ريحانه را به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم ميکند و د رمورد موضوع تجاوز سکوت مطلق ميکند.


به سيستم قضايى جمهورى اسلامى خوش آمديد. اينجا به کاندومى که در محل بوده به قرص خواب آور در داخل شربت ريحانه به هيچ چيز توجه نميکنند، اينجا جعبه سياه يک قتل را بقول وکيل ريحانه خود رژيمى ها نابود ميکنند. در اينجا دادگاهى تشکيل شده است که در مورد يک قتل حرف ميزند که پاى برخى از رژيمى ها در بين است. اين جعبه سياه اين پرونده است.


در همه بررسى ها از يک مرد به اسم شيخى حرف زده ميشود و وکيل قبلى ريحانه مصطفايى معتقد است اين فرد، پاسخ بسيارى از سوالات را ميتوانست بدهد و دادگاه او را صدا نميزند.


بهر حال رژيم ميخواهد ريحانه را بکشد و پرونده را مختومه اعلام کند.
در مقابل اين حکم اعدام، طوفان درو کردند. در ايران و در دنيا اين پرونده توجه ميليونى بخود جلب کرد. بيش از ۱۱۵ هزار نفر تا کنون طومار اعتراض به اين حکم را امضا کرده اند، در بسيارى از شهرهاى دنيا از جمله تورنتو، استکهلم، يوتبورى، فرانکفورت، هامبورگ، کيل، اسلو، واشنگتن و ... تظاهرات انجام شده و يا اين تظاهراتها ادامه دارد. هنرمندان زيادى فراخوان به لغو حکم اعدام داده اند، چرا که مادر ريحانه کارگردان تئاتر است وهمکاران او بسيار از اين کمپين دفاع کرده اند. فعالين اين کمپين و فراخوان دهندگان که شامل شبنم اسداللهى، نازنين افشين جم، شادى پاوه و مينا احدى هستند، ميگويند بايد به اين حرکت ادامه داد تا اعلام لغو حکم اعدام ريحانه از سوى حکومت اسلامى.


از سوى اين کمپين، شيوا محبوبى چند بار با مقامات اتحاديه اروپا حرف زده و اتحاديه اروپا عليه اين حکم به حکومت اسلامى ايران تذکر داده است. نازنين افشين جم با احمد شهيد در مورد ريحانه جلسه داشته و سازمان ملل به اين امر اعتراض کرده است. روز گذشته سازمان عفو بين الملل با يک بيانيه علنى از جمهورى اسلامى ايران درخواست کرد حکم اعدام را لغو کند.


فعالين اين حرکت و از جمله چهره سرشناس عليه اعدام مهوش علاسوندى با دادن فراخوان و انجام چندين مصاحبه و ميتينگ اعتراضى، به اين حکم اعتراض کرده است.


اين جنبش ادامه دارد. اما گفته شده است که سه شنبه ريحانه را ميخواهند اعدام کنند. ما به اعتراضات خودمان ادامه ميدهيم و از همه ميخواهيم در هر جايى که هستند به اين حرکت اعتراضى بپيوندند. *

 

 درج در نشريه زن آزاد شماره٣٩

 

fitnah.movement@gmail.com