ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

قانون اسلامی ارتجاعی "دیه"

و دختران دانش آموزی که در شین آباد در آتش سوختند

شهلا دانشفر


جانیان اسلامی از دادن خسارت کامل به خانواده های قربانیان آتش سوزی در دبستان شین آباد پیرانشهر تحت عنوان اینکه آنها "دختر" هستند، سرباز می زند. پدر یکی از دانش آموزان آسیب دیده در گفتگو با رسانه ها میگوید بیمه باید ٣٤٥ میلیون تومان به عنوان خسارت به فرزند آسیب دیده ام پرداخت کند، اما به ما اعلام کرده اند که چون این کودکان دختر هستند، "دیه" آنها ١٣٦ میلیون تومان است.


این خبر به روشنی ابعاد جنایتبار آپارتاید جنسی و قانون اسلامی ارتجاعی "دیه" را نشان میدهد. این خبر همچنین ابعاد فاجعه بار بی تامینی اجتماعی کل جامعه و فرزندان ما در مدارس را به نمایش میگذارد.


دو سال قبل در ١٥ آذر ٩١ در مدرسه شین آباد پیرانشهر ٢٩ دانش آموز دختر طعمه حریق شدند. سیران یگانه و سارینا رسول زاده دو دانش‌آموزی هستند که در این اتفاق فاجعه بار جان سپردند. "آمنه"، "نادیه" و "اسمعه"، سه تن دیگر از این دانش‌آموزان هستند که با سوختگی‌های ٥٠ و ٤٥ درصد آسیب بسیاری دیدند و از جمله انگشتان آنها به دلیل شدت سوختگی و عدم قبول پیوند قطع شده است.همچنین "نادیه" یکی دیگر از این دختران آسیب دیده است که گوشت‌های اضافی روییده بر صورتش او را چاق‌تر از حد معمول نشان می‌دهد، اما انگشتان دستش همچون کودکی چهار ساله، لاغر، نحیف و کوتاه باقی مانده است. اینها کودکانی هستند که چهره زیبای کودکانه‌شان زیر داغ آتش، چروکیده و مچاله شده است و بعضا از این میگویند که از نگاه کردن به خود در آینه هراس دارند. کودکانی که آسیب های جبران ناپذیر روحی و روانی دیده اند.


این کودکان و خانواده هایشان قربانیان سودجویی رژیم اسلامی و عدم اختصاص بودجه لازم به امنیت و از جمله سیستم گرمایش مدارس هستند. اگر چه این اولین بار نبود که شاهد چنین جنایتی در مدارس بودیم و پایان هم پیدا نکرده است و همین امروز سخن از این است که یک و نیم میلیون کودک در مدارسی درس میخوانند که در خطر سوختن در آتش بسر میبرند. اینها همه جنایت آشکاری است که باید به خاطر آن سران این حکومت و دست اندرکارش به محاکمه کشیده شوند.


نکته قابل توجه اینست که امروز بعد از دو سال از اتفاق فاجعه بار آتش سوزی در مدرسه شین آباد پیرانشهر مقامات جنایتکار حکومت اسلامی، به جای تامین استانداردهای لازم پزشکی رایگان برای درمان این کودکان و پرداخت خسارت به خانواده های آنان، بیشرمانه دارند از "دیه" این قانون کثیف اسلامی سخن میگویند.


در قوانین ارتجاعی اسلامی به جای مسئوليت دولت در قبال رفاه کل جامعه، به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده است یا به بازماندگان او "دیه" پرداخت می‌شود. بنا بر همین قوانین عصر جاهلیت به جای درمان رایگان و اختصاص امکانات پزشکی لازم به کودکان آسیب دیده بحث بر سر پرداخت خون بها و "دیه" است. کثیف تر اینکه بنا بر همین قوانین که اساسش بر آپارتاید جنسی نهاده شده "دیه" زن نصف "دیه" مرد است. به این ترتیب جنایتکاران اسلامی که خود مسبب جان باختن دو کودک در این اتفاق تراژیک و آسیب دیدن دهها کودک هستند، با بیشرمی تمام این کودکان و خانواده هایشان را به این قوانین عصر حجری اسلامی و ضد انسانی خود حواله میدهند. در کنار این خانواده ها بایستیم و مدافع حقوق این کودکان باشیم. علیه قانون عهد عتیقی و جنایتکارانه "دیه" اسلامی بایستیم و خواستار کوتاه شدن دست قوانین اسلامی از زندگی زنان و کل جامعه بشویم.


حادثه فاجعه بار آتش سوزی در مدرسه شین آباد انعکاس وسیعی در سطح جامعه و از جمله در شهر پیرانشهر داشت و در آن هنگام مردم این شهر در حالت شوک و ناباوری در کنار خانواده های کودکان قربانی این اتفاق ناگوار ایستاده و دست به تجمع و اعتراض زدند . در آنجا مردم خواستار استعفای وزیر آموزش و پرورش شدند. اعتراض به اتفاق تکاندهنده ای که روی داده بود با خواست درمان فوری کودکان آسیب دیده ادامه یافت. بیانیه های اعتراضی مختلفی از سوی بخش های مختلف جامعه و از جمله کارگران در حمایت از این کودکان و خواستهای خانواده هایشان انتشار یافت. طی این دو سال نیز خانواده های این دانش آموزان بارها و بارها تحصن کرده و پیگیر وضع کودکانشان شدند.

 

ابعاد این اعتراضات حتی فراتر از اتفاق شین آباد، بود و در جریان آن پرونده اتفاقات نظیر آن که در سالهای گذشته در دیگر مدارس روی داده بود و خطر حریق در ١٥٠ هزار کلاس درس که حدود یک و نیم میلیون کودک را در بر میگیرد به موضوع بحث داغ در میان مردم تبدیل شد. زیر فشار این اعتراضات دولت ناگزیر به اعلام اختصاص بودجه ای برای رسیدگی به وضع کودکان آسیب دیده در این آتش سوزی شد و در سال گذشته خبر از اختصاص یک میلیارد تومان برای رسیدگی به درمان کودکان شین آباد داده شد. حتی کار به جایی کشیده شد که بابک زنجانی همدست سعید مرتضوی جنایتکار در دزدی های تامین اجتماعی دم از بر عهده گرفتن هزینه درمان این کودکان زد. اما همه اینها را گفتند تا زمان بگذرد و امروز دارند از پرداخت "دیه" و اینکه این کودکان دختر هستند و "دیه" آنها نصف "دیه" پسران است، حرف میزنند. شرم بر جنایتکاران حکومت اسلامی و قوانین کثیف اسلامی شان. نباید بگذاریم که کودکان شین آباد فراموش شوند.


قوانین ارتجاعی اسلامی، قوانینی ضد انسان و ضد زن است. بر اساس این قوانین تحت عنوان "دیه" حتی برای خون انسانها نیز بها تعیین میشود که بهای جان زن، نصف بهای جان مرد است. جمهوری اسلامی را باید با قوانین ارتجاعی اسلامی اش به زباله دان تاریخ سپرد. کوتاه شدن دست مذهب از جامعه، و لغو کلیه قوانین ارتجاعی اسلامی یک رکن مهم رهایی انسان و زن در جامعه است. *

 

درج در نشريه زن آزاد ٣٩
http://www.fitnah.org/fitnah_farsi_page.html

 

fitnah.movement@gmail.com