ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

مجلس اسلامی در تماشای زنان ساپورت پوش
شاهدی دیگر بر نفی عملی حجاب

 

شهلا دانشفر


روز ٣ تیر جلسه مجلس اسلامی به تماشای عکس های ساپورت پوشان گذشت. در این جلسه نمایندگان مجلس اسلامی عکس ها ی زنانی را که ساپورت پوش هستند جلوی خود گذاشتند و خون دلها خوردند. بنا بر گزارش ایسنا دیدن این عکسها همانا و برپا شدن همهمه در نشست مجلس همان. صدای همهمه در این نشست آنقدر بالا بود که مطهری، يکى از دو نماینده اى که در اعتراض به "بی تفاوتی" وزارت کشور در خصوص "رعايت حجاب"، اين موضوع را به مجلس کشیده شده بود، با خشم میگوید : "به نظر میرسد دوستان از دیدن این تصاویر به وجد آمده اند."


واقعا که این جلسه مجلس اسلامی دیدن داشت. تنها در حکومتی مثل جمهوری اسلامی است که میتوان شاهد چنین مباحثی در مجلس قانونگزاری اش بود. بحث هایشان در این نشست اساسا بر محور از بین رفتن "حجاب" و شکست طرحهای حجاب و عفاف رژیم اسلامی است. این جلسه بیش از هر چیز بیانگر قدرت جنبش رهایی زن و اجتماعی شدن جنبش حجاب برگیران به عنوان یک عرصه مهم به چالش کشیدن حکومت اسلامی است. بحثهایشان در این جلسه شنیدنی است و اوج استیصال حکومت را به نمایش میگذارد. گوشه ای از بحث هایشان را در زیر میخوانید:
به گزارش خبرگزاری مهر، علی مطهری در طرح پرسش خود در صحنه مجلس اسلامی چنین توضیح میدهد: «جدیدا پدیده‌ای در جامعه ظاهر شده به نام ساپورت یا جوراب‌های بلند که ریشه آن هم از شبکه‌های ماهواره‌ای است؛ نکته اینجاست که استفاده‌کنندگان این پوشش وقتی عکس‌العملی از دولت نمی‌بینند استنباط می‌کنند که این نوع پوشش اشکالی ندارد و مشمول پوشش اسلامی هم است.‌»


او و موسوی لارگانی سپس وزیر کشور را مورد مواخذه قرار دادند و می پرسند: «چرا وزارت کشور نسبت به پدیده بانوان ساپورت پوش در تهران و برخی شهرهای دیگر بی‌تفاوت است و به آن رسمیت داده است؟، علت عدم توجه وزارت کشور به اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟ و چرا بودجه ناچیز اجرای این قانون در لایحه ۱۳۹۳ حذف شده است؟»


رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در رابطه با این دو پرسش چنین پاسخ میدهد:" براساس قانون ۲۲ دستگاه در قانون عفاف و حجاب مسئول پیگیری این مسئله هستند که وزارت کشور یکی از این دستگاه‌ها است و وزارت کشور این مسئله را در قالب شورای اجتماعی پیگیری می‌کند." او می افزاید: "باید بپذیریم که حل این مسئله در کوتاه مدت امکان پذیر نیست".


رحمانی فضلی با اشاره به آمار نیروی انتظامی در برخورد با بانوان بدحجاب میگوید: «بر اساس گزارشی که صبح امروز به دستم رسید. تاکنون ۲۲۰ هزار نفر به نیروی انتظامی برده شده و از آنها تعهد گرفته شده است. این اقدام باعث باز شدن پای ۹۰۰ هزار نفر به کلانتری‌ها و دادسراها شده است. تأثیر این حضور در آینده این خواهد بود که حسن سابقه برای اشتغال و تحصیل این افراد صادر نخواهد شد.»


این پاسخ ها به مذاق مطهری نماینده مجلس اسلامی خوش نیامده و با زبونی تمام میگوید: «ما نمی‌گوییم اصل ساپورت پوشیدن اشکال دارد. یکی با مانتویی که تا پایین زانوست ساپورت می‌پوشد و کسی هم نمی‌تواند به آن ایراد بگیرد. پس با اصل ساپورت پوشیدن مخالف نیستیم. در واقع اعتراض ما به آن پوشش ساپورتی است که کل حجم بدن را نشان می‌دهد و این نوع پوشش قطعاً حجاب نیست. ببینید برخی می‌گویند که حتی نباید اجازه فروش ساپورت را هم داد که این هم درست نیست." بعد هم خواستار غیر قانونی اعلام کردن پوشیدن ساپورت به همه مراکز و نهادهای دولتی و غیر دولتی را میدهد.


در ادامه همین مباحث است که در این هفته نیز علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همایش دلواپسین که چندی پیش در قم و تهران برگزار شد، میگوید: "ما هم نگرانیم، اما نگرانی ها متفاوت است. آنها نگران هستند که چرا حجاب اینگونه است و برخی از زنان ساپورت می پوشند، اما در مقابل، ما موافق اصلاح فضای فرهنگی جامعه هستیم.". سپس او با گفتن اینکه نگرانیش عمیق تر از این حرفهاست، از این می نالد که با و جود داشتن ۵٠ شبکه ملی و استانی در رادیو و تلویزیون و دهها نشریه مدعی "ارزش های اخلاقی"، جامعه دچار دروغ پردازی است. در این مورد معین جنتی درست میگوید، درد آنها عمیقتر است. چرا که حجاب بر گیران کل بساطشان را به چالش میکشد.


مساله اینجاست که اینان نه با اینهمه قشون کشی و اختصاص ٢٢ نیروی سرکوبگرشان برای پیشبرد طرحهای عفاف و حجاب و نه با ۵٠ شبکه تلویزیون و رادیوی اسلامی شان، نتوانسته اند کاری از پیش ببرند و امروز همگی دارند از شکستشان سخن میگویند. در هفته گذشته زنان "ساپورت پوش" موضوع اصلی بحث مجلس اسلامی بود و این هفته موضوع بحث همایش "دل آرام" ها. به عبارت روشن تر همایشگران دلواپسین و دل آرام ها هر دو از یک درد رنج میبرند، آنهم وجود یک جنبش قدرتمند رهایی زن است که با حجاب برگیران و زیر پا گذاشتن هر روزه قوانین ارتجاعی اسلامی این چنین رژیم اسلامی را به استیصال کشانده است.


این خبرها به روشنی تاکیدی دیگر بر استیصال رژیم و قدرت ما برای نفی عملی حجاب در همه جاست. زنده باد جنبش رهایی زن. *


مندرج در زن آزاد شماره ۵٠

 

fitnah.movement@gmail.com