ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

تفکیک  جنسیتی موقوف

 

شهلا دانشفر


یک موضوع همیشگی اعتراض در دانشگاه ها اعتراضی علیه تبیعض جنسیتی است. امسال نیز در همین یک ماه اخیر که دانشگاهها باز شده است، اعتراض علیه این موضوع به یکی از سر تیترهای خبری دانشگاهها تبدیل شده است. مواردی از این اعتراضات را در اینجا میخوانید:
۱- به گزارش سایت تابناک دو هفته به آغاز سال تحصیلی جدید مانده، به ابتکار یکی از مدیران دانشگاه فردوسی مشهد یک طرح تفکیک جنسیتی مضحک در یک دانشکده به اجرا در آمد که موجب شگفت زدگی و تمسخر دانشجویان شد. قضیه از این قرار بود که مسئولین دانشگاه که در مقابل اجرای طرح تفکیک جنسیتی کامل انجمن های علمی با شکست روبرو شده بودند، طرح تفکیک جنسیتی ساعتی را در دانشگاه به اجرا گذاشتند. بر اساس این طرح قرار شد که دانشجویان دختر و پسر در ساعات خاصی بصورت تفکیک شده در محل انجمن های علمی جمع شوند. طرحی که بیش از هر چیز شکست مفتضحانه آنان را در مقابل جنبش اعتراضی دانشجویان دربرابر قوانین ارتجاعی اسلامی و طرحهای تفکیک جنسیتی حکومت آپارتاید جنسی به نمایش گذاشت.


سابقه این موضوع به تصمیم معاونت آموزش دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی در ١٧ شهریور مبنی بر تفکیک جنسیتی در سطح دفاتر انجمن‌های علمی و دفتر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی دانشکده مهندسی برمیگردد. برای اینکار و جلوگیری از اختلاط دانشجویان، او اتاق‌های انجمن‌های علمی رشته‌های مختلف را متعلق به «برادران» دانسته و به گفته خود برای «خواهران» عضو این انجمن ها، مکانی که متعلق به جهاد دانشگاهی بود را تحت عنوان «انجمن‌های علمی خواهران» اختصاص داد.


اما این تصمیم با اعتراض دانشجویان، به ویژه اعضای این انجمن های علمی مواجه شد. زیر فشار این اعتراضات مسئولان دانشگاه ناگزیر قول پیگیری موضوع را دادند. ولی از پیگیری خبری نشد. در نتیجه انجمن‌های علمی و دفتر جهاد دانشگاهی دانشکده مهندسی در اعتراض به این رفتار توهین آمیز، فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآوردند. همچنین شورای صنفی-رفاهی دانشگاه فردوسی نیز طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعتراض خود را نسبت به این تصمیمات اعلام نمود.


۲ - در همان آغاز بازگشایی دانشگاهها تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه در اعتراض به تفکیک جنسیتی در دانشگاه در مقابل دفتر رئیس جدید دانشگاه تجمع کردند.


۳ - در رابطه با تفکیک جنسیتی در دانشگاها طومارهایی اعتراضی از سوی دانشجویان در تهران نوشته شده و به مراجع مختلف دولتی از جمله به ٣٦ دانشگاه و وزارت علوم، سنجش ارسال شده است. در این نامه های اعتراضی دانشجویان خواستار لغو قوانین تبعیض جنسیتی در دانشگاهها شده اند. این اعتراضات همچنان ادامه دارد.


لغو قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و لغو تفکیک جنسیتی به هر شکل و در هر زمینه.خواست همه دانشجویان است. تشکیل گروهای فیس بوکی و جمع شدن حول این خواستها، پخش این مطالبات بصورت تراکت در دانشگاهها و فراخواندن دانشجویان به اتحاد و مبارزه حول آن ، از جمله اشکال سازمانیابی حول این خواستها و خواستهای فوری دانشجویان است.

 

مندرج در زن آزاد شماره ۱۵

 

fitnah.movement@gmail.com