ويدئو کليپ ها

فعالين فتنه آرشيو خبرها آرشيو اطلاعيه ها آرشيو مقالات کمپين ها

خانه

English

 

 

 

 

اعتراض "بوسه" در حمايت از نوجوانان بازداشت شده در مراکش

 

 

 

 

مردم مراکش در حمایت از نوجوانان مراکشی که به دلیل انتشار عکس های خود در حال بوسیدن مورد اتهام قرار گرفته و دستگیر شده بودند، تظاهراتی با عنوان "بوسه" به راه انداختند

.

در شهر شمالی نادور، سه نوجوان که یکی از آنها دختر است به اتهام "نقض اخلاق عمومی" به واسطه ی منتشر کردن عکس های خود در فیس بوک بازداشت شدند. روز شنبه، چند ده نفر مراکشی در دفاع از سه نوجوان دستگیر شده به تظاهراتی سمبلیک با عنوان "بوسه" پیوستند.

 

تعدادی از زوج های شرکت کننده در این تظاهرات، پشت درهای پارلمان، همدیگر را بوسیدند و این گونه از حق خود برای ابراز عشق و علاقه در مجامع عمومی مراکش که کشوری متعصب و محافظه کار است، دفاع کردند.  دستگیری این سه نوجوان، اعتراضات زیادی را درفضای مجازی برانگیخت. بیشتر از دو هزار نفر برای حضور در تظاهرات روز شنبه اعلام آمادگی کردند اما این تظاهرات با شركت دهها نفر برپا گردید.

 

یکی از معترضان، در مقابل جمعی از خبرنگاران، هدف  این تظاهرات را به نمایش گذاشتن سمبلیک "بوسه ای از عشق" دانست. یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات میگوید "با این تظاهرات پیام خود را به گوش دیگران رساندیم.  تظاهرات ما موفقیت آمیز بود چرا که در بین ما، هم جوانان مجرد بودند و هم زوج هایی که از بوسیدن در یک فضای عمومی احساس خجالت و شرم نمی کردند. پیام ما دفاع از عشق و آزادی در ابرازاحساسات انسانی و بوسیدن است."

 

جمعی از مخالفین این تظاهرات هم، در آن محل حاضر بودند. آنها با بر هم زدن آرامش و پرت کردن صندلی ها، سعی در پراکنده کردن معترضان و پایان دادن به این تظاهرات داشتند. یکی از آنها دلیل مخالفتش با این تظاهرات را این طور بیان میکند که " جامعه ی ما، جامعه ای اسلامی ست، و بوسیدن در مجامع عمومی ممنوع است چرا که بوسیدن کارهای نادرست دیگر را باعث میشود . تظاهرکنندگانی که از چنین چیزی حمایت می کنند، بی خدا هستند و بر خلاف اسلام عمل میکنند." بعد از درگیری کوتاهی که  بین دو گروه معترض و موافق در گرفت، تظاهرات با آرامش به پایان رسید.

 

هفته ی گذشته، پسر چهارده ساله و دختر پانزده ساله ای که عکسشان در هنگام بوسیدن توسط دوست پانزده ساله شان گرفته شده بود، به اتهام "نقض و اختلال در اخلاق عمومی" دست گیر شده و به مرکز جوونایل منتقل شدند.

 

این اتفاق باعث شد جوانان زیادی عکس های مشابه خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر، منتشر کنند و جریانی اعتراضی در مخالفت با تندرویان مذهبی را ایجاد کنند. با توجه به موج مخالفان و معترضان به دستگیری این نوجوانان، قاضی رسیدگی به پرونده ی آنان، این سه نوجوان مراکشی را سه روز بعد با وثیقه آزاد کرد. جلسه محاکمه ی آنها نیز به بیست و دوم نوامبر موکول شد.

 

 

fitnah.movement@gmail.com